Od ledna do září provedli kontroloři České správy sociálního zabezpečení v regionu 22 152 kontrol – 450 lidí se přitom dočkalo postihnu. V Moravskoslezském kraji to bylo 1010 postihů, ve Středočeském pak 496.

Lidé, kteří během nemocenské nedodržují léčebný režim, se vystavují nebezpečí postihu. „Kromě snížení či odebrání nemocenské může pracoviště České správy sociálního zabezpečení ukončit pracovní neschopnost. A to v případě, že z lékařského hlediska není důvod pro její další trvání,“ uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

Podle ní lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu. Je třeba uvést platnou adresu ošetřujícímu lékaři či například označit svůj byt zvonkem a jmenovkou. Lidé na nemocenské musí při kontrole předložit doklad o pracovní neschopnosti. Do něj kontrolor, který se prokazuje oprávněním ke kontrole, zaznamená čas a datum kontroly.

Podle Filipové probíhají kontroly namátkově. Kromě toho se ale kontroly mohou dočkat i lidé, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce či posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení.

„Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec pobírající nemocenské dávky současně vykonává jinou činnost. Kontroly dodržování léčebného režimu se provádějí pravidelně během celého týdne, případně i víkendu,“ dodává Filipová.

Lidé, které kontroloři nezastihnout doma, se snaží různě vymlouvat. Mezi časté výmluvy patří, že spali a neslyšeli zvonek, nebo byli na kontrole u doktora.