VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava „Včelaření v Českém středohoří" v knihovně už je minulostí

Lovosice - Včela je indikátorem kvality životního prostředí. Většinou si ani neuvědomujeme, že právě včela, svou životní existencí, člověku přímo ovlivňuje život.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Výstava „Včelaření v Českém středohoří“ v knihovně už je minulostí Foto: Alois Staněk

Dlouho bylo známo a tak je tomu i dnes, že užitek z chovu včel je především v opylování mnoha set druhů rostlin, které buď přímo, nebo nepřímo ovlivňují dostatek potravin pro člověka. Včely chovají lovosičtí včelaři z hlediska životního prostředí ve velmi obtížných podmínkách průmyslového okolí Lovosic.

„V tomto prostředí žijeme a s námi naše včely. Prosazujeme a šíříme informace týkající se životního prostředí a života včel. V KS Lovoš se konají se pravidelné jarní přednášky předních učitelů včelařství a tradiční letní a podzimní besedy včelařů. Aktivní činnost žákovského včelařského kroužku vedeného přímo pod ČSV, o.s. v Lovosicích byla zatím pozastavena. S dětmi se uskutečňují besedy o včelách na včelnicích a školách " informují lovosičtí včelaři.

Z těchto důvodů byla pro veřejnost zpřístupněna výstava „Včelaření nejen na Lovosicku", která využila z větší části exponáty z výstavy na zámku Skalka ve Vlastislavi. Pořádala ji ZO Lovosice ČSV, o.s. ve spolupráci s Městem Lovosice a organizací MOZAIKA, z.s. Expozice má podtitul od Slovanského úlu P. Františka Zuklína, faráře v Bořislavi u Teplic, k polyuretanovým úlům z Jamného nad Orlicí.

Výstava „Včelaření v Českém středohoří“ v knihovně už je minulostí

Záměrem expozice je představit aktivity včelařů, které vycházejí z pojetí „Včelařství jako kulturní tradice" a respektování významu organizace a řádu, který vládne ve společenství včel již miliony let. V druhé části expozice, se návštěvníci seznámí s životem včel na panelech z Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o. v Dole u Libčic nad Vltavou.

Výstavu zahájila členka výboru ČSV, o.s. ZO Lovosice Markéta Kulhánková, hudebním vystoupením ozdobil vernisáž kytarista Jaromír Němeček, student konzervatoře v Teplicích. Přítomní si poté prohlíželi panely na témata Význam včel pro život, Historie včelařství, Historie úlů (různé staré úly byly i vystaveny), Včelaři Lovosice a Výzkumný ústav včelařský. Byly vystaveny i výrobky z vosku a medu a odborné i dětské knížky o včelách Včelí medvídci zlobí, Nová dobrodružství včelky Máji, Perníčky po celý rok aj.

Pro děti bylo promítáno i video o životě včel. Děti i dospělí si mohli při tvůrčí dílně vyrobit i svíčku a mnozí toho s radostí využili. Záměrem expozice je propagace včelařství a získání nových, zejména mladých, včelařů. „Obnovil|i jsme ve spolupráci s rodinným centrem Mozaika včelařský kroužek v Malých Žernosekách v jejich eko-sadu," uvedla Helena Mourečková. Na tvůrčí dětskou středu 16. prosince připravili zástupci Mozaiky malování medových perníčků.

Výstava byla skutečně zajímavá; byl tam instalován i ochranný oděv včelaře, který se používá nejen při rojení včel, ale i při běžné prohlídce včelstev. Organizátoři si dali na expozici opravdu záležet. Bylo by možná vhodné nabídnout výstavku nabídnout do škol či obecním úřadům. Výstava je v Lovosicích otevřena ještě do 23. prosince 2015.

Zájemci o včelaření mohou v příštím roce navštívit stálou expozici „Včelařství v Českém středohoří", která bude na zámku Skalka ve Vlastislavi opět v květnu 2016 otevřena.

Eva Hozmanová

Autor: Redakce

15.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté hledají dva mladíky, v Lovosicích platili cizí kartou.

Případ zneužití platební karty byl i díky Deníku objasněn

Hasiči a policisté krotili divokou vodu.
36

FOTO, VIDEO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Litoměřice - Destinační agentura České středohoří o.p.s., ve spolupráci s Litoměřickým deníkem připravila na druhou polovinu léta soutěž pro čtenáře o vouchery na Okruh církevní památky Litoměřice.

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

Račice - Polsko, Portugalsko, Rusko? Kdepak! Nejlepší rychlostní kanoisté planety se představí na severu Čech. „V dané konkurenci jsme si moc nadějí na přidělení MS nedělali,“ přiznal šéf Jan Boháč.

FOTO: Stadion neuspěl na ledě Energetiků

Litoměřice - Ve čtvrtek v podvečer nastoupily Litoměřice k dalšímu přípravnému utkání na ledě Karlových Varů, nováčka WSM Ligy. Energetici již od začátku hýřili aktivitou a po devatenácti vteřinách se ujali vedení. Energie si celé utkání držela náskok, který se jí i přes mohutné dotahování Litoměřic podařil udržet.

Akciová společnost litoměřické nemocnice získala registraci

Litoměřice – Krajský úřad Ústeckého kraje udělil nově vzniklé akciové společnosti Nemocnice Litoměřice oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení