VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmový festival začíná už dnes

Litoměřice – Patnáctý litoměřický filmový festival startuje už dnes! První projekce je naplánována na 14. hodinu v kině Máj.

21.8.2015
SDÍLEJ:

Filmový festival v Litoměřicích - ilustrační foto.Foto: Marek Rubec

Kromě skvělého výběru filmů, jako je například animovaný snímek Cheatin´ od Billa Plymptona nebo surrealistický debut Mazací hlava od Davida Lynche, čeká hned první den na návštěvníky Filmového festivalu Litoměřice i bohatý doprovodný program v podobě koncertu, vernisáže, kuchařské dílny nebo workshopu, a to v druhém festivalovém centru – na Střeleckém ostrově.

Letošní ročník Filmového festivalu Litoměřice se ponese v duchu motta „Sladký život" a tím, jak zvládnout sladký život i bez cukru, se zabývá v poslední době velmi diskutovaný dokument Cukr-blog, který přijede festivalovým divákům představit jeho režisérka Andrea Culková.

Ve filmu zpracovala vlastní zkušenost s těhotenským diabetem, kdy byla donucena ze dne na den přestat konzumovat rafinovaný cukr. Stižena abstinenčními příznaky zjišťuje, jak obtížné je zbavit se této návykové látky a jak těžké je nalézt na trhu produkty, které cukr neobsahují.

Režisérka v průběhu natáčení objevila i širší společensko-politické souvislosti a film je tak kombinací napínavého investigativního příběhu a osobní zkušenosti. Po skončení filmu proběhne debata, které se zúčastní režisérka snímku a odbornice na zdravotní prevenci a výživu, Margit Slimáková. V návaznosti na téma zdravé výživy se na festivalu představí i kuchařská dílna Mlsné Káči, která návštěvníkům ukáže zajímavé nápady na přípravu zdravé svačiny.

V rámci pátečního programu také proběhne vernisáž výstavy prací studentů ateliéru Grafického designu II, FUD UJEP s názvem Sladký život v Evropě a workshop studia Reformat, ve kterém si mohou zájemci z použitého papírového materiálu vytvořit vlastní „nový" bloček. Organizátoři upozorňují, že kapacita workshopu je omezená a je tedy nutná předchozí registrace.

Doprovodný program prvního festivalového dne pak zakončí indie-folkový koncert písničkáře Jakuba Jiráska vystupujícího pod jednoduchým názvem „J" a neopakovatelná živá show Slam poetry, která představí specifický styl básnického přednesu podpořeného důrazem na rytmus a rýmování.

Mediálním partnerem letošního ročníku Filmového festivalu Litoměřice je Litoměřický Deník.

Program pátek

Kino Máj
14:00 Cheatin' /Bill Plympton, USA, 2013, 76 min/ – bez jazykové bariéry, Blu-ray
15:45 Zem spieva /Karel Plicka, Československo, 1933, 92 min/ – 35 mm
Silnice zpívá /Alexander Hackenschmied + Elmar Klos, Československo, 1937, 4 min/ – 35 mm
17:45 Vernisáž výstavy – Sladký život v Evropě /studenti FUD UJEP/
18:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ – PŘEDPREMIÉRA CESTA VZHŮRU za účasti režiséra
Cesta vzhůru – /David Čálek, 2015, 100 min/ – česká verze, DCP
20:30 Lety ve snu a ve skutečnosti /Roman Balajan, SSSR, 1983, 92 min/ – ukrajinsky, české i anglické titulky, DCP

Knihovna K. H. Máchy
15:30 Křížová cesta /Dietrich Brüggemann, Německo, 2014, 107 min/ – německy, české titulky, DVD

Hospoda u Letního kina
15:00 Zdravá svačina – kuchařská dílna naživo – Mlsná Káča
16:00 Cukr-blog /Andrea Culková, 2014, 90 min, ČR/ – DVD
– za účasti režisérky a výživové poradkyně Margit Slimákové
17:30 Workshop studia Reformat – bloček /délka 120 min/
Tvorba vlastního bločku z recyklovaného papíru se studiem Reformát z ústeckého FUDu.
Kapacita workshopu omezena (15 účastníků) – registrace nutná na e-mailu adelahru@gmail.com.
20:30 Koncert „J" – indie-folk – mladý talent české písničkářské scény
21:45 Slam poetry – živá básnická show, Vystoupí Bohdan Bláhovec (mistr ČR 2005), Anatol Svahilec (mistr ČR 2014), Bio Masha (vítězka Tilos Slam Budapest 2011) a Barbora.

Letní kino
23:15 Mazací hlava (Eraserhead) /David Lynch, USA, 1977, 90 min/ – anglicky, české titulky, Blu-ray

Sladký život„Není sladký život jako sladký život." Tak zní motto letošního ročníku Filmového festivalu Litoměřice, který již popatnácté nabídne tematickou přehlídku lákající k objevování tajů filmového umění. Na doslovný význam spojení sladký život pohlédne festivalová dramaturgie z různých úhlů. Můžete se těšit na optimisticky laděné příběhy vzbuzující pocit snové dokonalosti. Láska, naděje, víra.

Stejně významnou část programu ale bude tvořit též „sladký" život v ironických uvozovkách, který těmto křehkým námětům bude stát v harmonizující opozici a nabídne spíše odvrácenou, problematičtější nebo tíživější perspektivu.
Výběr filmových děl má široký historický a geografický rozptyl, a proto se můžete těšit na snímky od dob němé éry až do současnosti a pocházející od španělských, islandských, amerických, slovenských, ukrajinských, rakouských, francouzských, německých, českých, ruských a polských tvůrců.

Pořádá Kinoklub Ostrov ve spolupráci s MKZ Litoměřice.

Autor: Redakce

21.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dům dětí a mládeže Rozmarýn otevře opět přes 60 kroužků

V Račicích bylo ve středu zahájeno MS v rychlostní kanoistice.
AKTUALIZOVÁNO
16

Mistrovství i hon na medaile začíná. „Chci tady vyhrávat!“ vzkázal Dostál

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Litoměřice - V 19. století si u Litoměřic postavil své sídlo velkostatkář. Teď je to ruina.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Lovosice – Práce na autobusovém nádraží v Lovosicích opět postoupily o kus dopředu. Dělníci na staveništi bourají stávající konstrukce a pokládají nové vrstvy vozovky. Narazili ale také na problémy.

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení