Ač se program Burgundské války 1474 letos zdaleka neodehraje poprvé, na vodním hradě Budyně na Litoměřicku bude mít svou velkou premiéru. Vstupné je 100 dospělý, děti zaplatí polovic a rodinný lístek je za 250 Kč.

„Jedná se již o šestý ročník bitvy, která je považována za jednu z nejkvalitnějších pozdně středověkých akcí u nás,“ pochlubil se Miloš Kadleček z občanského sdružení Rattenschwanz. To spolu s městem Budyně nad Ohří letos bitvu pořádá, zve na ni.

Zbiroh – Budyně
„Předchozí ročníky hostila zámek Zbiroh u Rokycan. Letošní ročník byl přesunut na Budyni nad Ohří. A to nejen kvůli prostředí, které je pro tuto akci ideální, ale i vzhledem k nebývalé podpoře, které se akci dostává ze strany budyňské radnice,“ je spokojen Kadleček.

Během celodenní akce s mezinárodní účastí bude každý účinkující hrát svou roli, vycházející z jejich příslušnosti k jednotlivým stranám – a z jejich postavení.

„Návštěvník se tak setká se švýcarskými žoldnéři, burgundskými vojáky i statečnými obránci hradu. Jednotlivé drobné šarvátky mezi vojsky pak vyvrcholí dramatickým dobýváním hradeb nádherného vodního hradu Budyně nad Ohří v 15.00,“ popsal pořadatel.

Zbraně i zbroj
Na programu bude také komentovaná prohlídka švýcarského tábora a ukázky zbraní i zbrojí, výcvik vojenské jednotky, ukázka táborového života včetně rekonstrukce polní kuchyně a středověkého stolování. Ovšem i koupěchtiví a hladoví či žízniví si přijdou na své. Nebude chybět dobová hudba, tanec, tržiště a občerstvení.

Boj zuří okolo
Specifikem akce – a to charakteristikou pro publikum velmi lákavou a zábavnou – je fakt, že v průběhu akce bude kladen důraz na zapojení diváků do probíhajícího děje. „A to tak, aby si přišli na své. Aby měli po celou dobu pocit, že se nalézají v reálném prostředí historické bitvy,“ slíbil Miloš Kadleček.
Pro děti pak bude připravena dětská stezka s plněním rozličných úkolů se vztahem k historii. Jenže akce nabídne nejmladším i něco navíc. Ceny nejúspěšnějším totiž předá sám vrchní velitel švýcarských vojsk!

„Naším cílem totiž je, aby si divák kromě zážitku z bitvy samotné odnášel i poučení a představu o životě v období pozdního středověku,“ doplnil spolupořadatel bitvy.