Ve fotogalerii si připomeňte loňské vinobraní

Podle zdejší starostky Ludmily Pafelové bude k vidění více historických řemesel, posílený program bude také v pátek. „Další novinkou je, že jsme pouťové atrakce přesunuli z centra obce do sportovního areálu. Věřím, že si je tam návštěvníci najdou,“ říká starostka.

Zachovávají historický ráz

Jak dále upozornila, i nadále je snahou obce jakožto pořadatele, aby byl dodržen tradiční historický ráz zdejšího vinobraní.

To bude zahájeno v pátek 18. září v 17 hodin, kdy bude otevřeno historické tržiště. Zde budou k vidění stará řemesla. Ve 20 hodin se pak uskuteční průvod s loučemi napříč obcí. Start bude na dětském hřišti a půjde se směrem k restauraci Lucie a na náves. Vše se uskuteční za účasti skupiny historického šermu. Ta následně předvede noční ohnivé vystoupení.

Při zahájení vysadí vinnou révu

Od 21 hodin pak proběhne slavnostní zahájení letošního vinobraní vysazením vinné révy za účasti dětí z obce a skupiny historického šermu s malou ukázkou. Následovat bude taneční zábava pod širým nebem, kde zahraje lovosická skupina Paradox. Tato akce bude bez vstupného. Další zábava, tentokrát za vstupné 100 korun, bude probíhat již od 20 hodin v kulturním domě; akce nese název Vinařská taneční zábava, zahraje zde skupina Atyp.

Sobota začne v 11h požehnáním úrodě

Sobotní program bude zahájen v 11 hodin požehnáním letošní úrodě vína v kostele sv. Mikuláše. Otevřeno bude také historické tržiště, kde bude k poslechu i historická hudba. Od 13 do 17 hodin bude na hlavním podiu probíhat program, který bude moderovat komik Vladimír Hron.

Na 14. hodinu je naplánovaný historický průvod obcí, který doplní mažoretky z Roudnice nad Labem. Po celý den bude možné zakoupit lístky do tomboly, ta bude losována v 15 hodin.

Hlavní cenou bude velký hrozen ze zdejšího vinařství, 2. a 3. cena pak budou 10 a 5 litrové demižony s vínem.

Od 15.30 je dále plánováno vystoupení dechovky a historické hudby. Od 16.30 vystoupení skupiny historického šermu, od 17 hodin vzpomínkový koncert na Pavla Nováka a na ten naváže poslední vystoupení Vladimíra Hrona.

Zlatý hřeb: Dalibor Janda

Pomyslným zlatým kulturním hřebem soboty má být vystoupení popové legendy osmdesátých let Dalibora Jandy. Ten začne v 18 hodin a ve 20 hodin jej vystřídá Vinařská taneční zábava se skupinou Atyp se vstupným sto korun.

Jako poslední bude k vidění tradiční ohňostroj, který bude odpálen ve 21 hodin. Od 13 do 17 hodin bude probíhat program také na druhé scéně – v kulturním domě. Tato produkce bude zaměřena především na děti, bude zde moderátor, soutěže, trampolína a kejklíř.

Další program bude k vidění u přívozu, kde se utáboří skupina historického šermu a budou tu historické stánky. Pouťové atrakce, občerstvení a hudba budou ještě na opačné straně obce – ve sportovním areálu.

Starostka: Vše záleží na počasí

„Věřím, že si k nám lidé cestu najdou, jsem si vědoma, že vše záleží na počasí, snad se vydaří,“ dodává starostka.

Vstupné pro dospělé letos činí 100 korun, v předprodeji 80. Pro seniory 70 korun, v předprodeji 50 a pro děti od 6 do 15 let 20 korun.

„Dlouhá léta jsme nezvyšovali vstupné, ale v letošním roce jsme již museli. Jsme malá obec a s financemi je to nyní velmi těžké,“ vysvětluje Ludmila Pafelová.

Tradice vinobraní již od roku 1946

Tradice vinobraní ve Velkých Žernosekách se datuje od roku 1946. Tehdy trvala bez přerušení až do roku 1967. Po tomto roce byla na dlouhých 24 let přerušena a téměř zapomenuta.

Až v roce 1991 - dne 25. srpna byla tato tradice znovu obnovena - tehdy pod heslem „Vinobraní po 24 letech“, dnes jako Žernosecké vinobraní. Tato slavnost byla v trvání dvou dnů a byla doplněna slavnostním průvodem historických postav.

Nechyběla v něm postava Bakcha sedícího na sudu, krojovaná skupina Karla IV. a mniši řádu cisterciáků. Oblíbenou atrakcí byla i dražba obrovitého hroznu vinné révy. Hrozny byly vpleteny do kovové konstrukce a celý hrozen vážil 30 kg.

V loňském roce přijely 4 tisíce lidí

V roce 1998 byl hrozen prodán za necelé 2 tisíce korun. Při takovéto slávě nechybí samozřejmě burčák, ale v nabídce jsou i vína odrůdová, ba dokonce i vína archivní. Zájem návštěvníků je značný, vinobraní se účastní jak místní občané, tak také turisté ze širokého okolí i ze zahraničí.

„V loňském roce k nám zavítaly zhruba čtyři tisíce návštěvníků,“ dodala na závěr starostka. Velkožernosecké vinobraní patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším akcím tohoto typu na Litoměřicku. Mimojiné se může pochlubit bohatou historií. Od většiny ostatních vinobraní se to zdejší liší komornější a rodinnější atmosférou zaměřenou spíše na historii a tradice.

Na vinobraní se lze dostat mnoha způsoby

Na letošní Velkožernosecké vinobraní se lze dostat mnoha způsoby. Již tradičně bude v provozu labský přívoz spojující Velké a Malé Žernoseky.
„Opět bude jezdit jedna loď a to od 7 do 21 hodin. Bude v provozu nepřetržitě. Mezi oběma břehy bude tedy fungovat jako kyvadlová doprava,“ přibližuje starostka Velkých Žernosek Ludmila Pafelová.

Dopravě návštěvníků by mělo posloužit i zdejší kotviště malých sportovních plavidel a větších turistických lodí. Pro přístaviště mají pořadatelé vyčleněn zvláštní tým lidí, který bude na vše dohlížet.

„Velkou pomocí při dopravě bude letos výletní vláček. Ten bude zajišťovat kyvadlovou dopravu mezi Litoměřicemi a Velkými Žernoseky. V sobotu bude v provozu od 11 do 19 hodin. V pátek pouze na objednání pro skupinu,“ upřesňuje starostka. Přesný jízdní řád je na internetových stránkách výletního vláčku.

Velké Žernoseky budou pro dopravu uzavřeny v sobotu od 10 do 20 hodin. Z obou stran obce budou vyznačená parkoviště pro automobily – od Litoměřic i od Ústí nad Labem. Další možností dopravy jsou vlaky Českých drah.


Velké Žernoseky a víno? Nejen vinobraní, ale i košt

Tradiční a historická vinařská obec Velké Žernoseky během roku nepořádá jen jednu akci spojenou s místním vínem – vinobraní. V letošním roce se uskutečnil již třetí ročník Žernoseckého koštu.

Akce pod tímto názvem se koná vždy v květnu a je především o produkci malovinařů z Velkých a Malých Žernosek, Žalhostic a okolních obcí. Již toto pravidlo předpovídá, že zde návštěvník najde ta nejrozmanitější vína, avšak s typickými rysy litoměřické podoblasti.

Košt je oblíbený i u samotných malovinařů, kteří na něm mají příležitost pobavit se mezi sebou, ohodnotit navzájem svá vína a zúčastnit se soutěže. Jejími hodnotiteli jsou odborníci z řad velkovinařů. Letošního Žernoseckého koštu se zúčastnila dvacítka vystavovatelů, z nichž osmnáct se přihlásilo do soutěže.

Tato akce zaznamenala v roce 2009 obrovský úspěch, když ji navštívilo přes tisíc lidí. Rok před tím 400 lidí a v roce 2007 stovka.

Podle starostky Ludmily Pafelové obec připravuje mírné změny v pořádání této akce. „Tak jak je, ji chceme zanechat, avšak rádi bychom mírně zvětšili prostory, kde košt uspořádat. V letošním roce bylo v kulturním domě opravdu těsno. Chtěli bychom, aby se zde návštěvníci cítili lépe a malovinaři měli více prostoru,“ uvedla Ludmila Pafelová.


Zdejší vinaři představí své poklady i burčák

Tradičního Velkožernoseckého vinobraní se zúčastní také nejvýznamnější vinařské společnosti z litoměřické vinařské podoblasti i známí zdejší malovinaři.

Všichni by měli nabízet vlastní burčák, ale představí i svá vína, typická pro Litoměřicko, jednu z nejsevernějších vinařských oblastí.

Na vinobraní by mělo vystavovat místní Žernosecké vinařství, Agrofrukt Kamýk, roudnické Lobkowiczké zámecké vinařství i zdejší menší vinařské společnosti rodinného charakteru – Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek a Zdeněk Vybíral z Malých Žernosek.

Pro Žernoseky a okolní obce je typických hned několik odrůd vinné révy. Vyhlášené jsou zdejší ryzlinky, muškáty, müllery, tramíny, rulandy a několik dalších.

Historie vinařství v této lokalitě sahá dle dochovaných písemností nejméně do 10. století. Za zakladatele bývají často pokládáni mniši cisterciáci, ale jejich panství v Žernosekách se datuje až od 13. století. Tito mniši vybudovali v roce 1251 v Žernosekách rozsáhlé vinné sklepy, které se dochovaly dodnes a dodnes v nich víno vyzrává v tradičních dubových sudech.