Vernisáž se nesla v duchu pohádky O Zlatovlásce. „Hlavní inspirující myšlenkou této výstavy není děj příběhu, ale hledání, které provází člověka od nepaměti. V poezii hledáme slova, v hudbě tóny a ve výtvarném umění linie, barvy, tvary, které by vystihly a zachovaly skryté kouzlo přírody nebo tajemství příběhu,“ uvedla Irena Štyrandová, která se ručním papírem zabývá od osmdesátých let. Od roku 1996 vystavuje obrazy, artefakty a tapiserie z papíru na samostatných i společných výstavách v ČR.

„Oživit prastaré řemeslo výroby ručního papíru, představit ho dnešní generaci považuji za ušlechtilý cíl, k němuž skupina výtvarníků v čele s Irenou Štyrandovou směřuje s velkým nadšením a odhodláním a jejich úsilí se jim skutečně daří,“ vysvětlil senátor Alexandr Vondra, proč pozval do Senátu právě členy tohoto občanského sdružení.

Dílna ručního papíru byla založeno v roce 2003 nadšenci, výtvarníky a technology s cílem předat celoživotní profesní i zájmové zkušenosti s tradiční výrobou ručního papíru. Sdružení sídlí v starobylé věži hradebního opevnění města Litoměřice. Zde byla na základě studia historických pramenů a návštěv existujících manufaktur ve Střední Evropě a v Čechách vybudována dílna na výrobu ručního papíru. „Pořádá nejen výstavy, ale i besedy, umožňuje lidem vlastnoručně vyzkoušet výrobu ručního papíru. Proto jsme ji zařadili do turistické trasy vedoucí městem Litoměřice,“ uvedl při vernisáži výstavy v Senátu starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Zajímavým zpestřením úterní vernisáže bylo vystoupení mistra japonských bojových umění Vladimíra Hotovce z Roudnice nad Labem, který na půdě Senátu hledal vnitřní harmonii a porozumění prostřednictvím meče. Slovem provedla Eva Hotovcová. Českou a japonskou píseň si účastníci vernisáže vyslechli v provedení Elišky Lengálové.

AUTOR: Eva Břeňová